Nui pop-revizeli.jpg (72 KB)

Yoga Matı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yoga Matı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

05 Ekim 2021

Yoga, yoğun hayat stresinden uzaklaşmak, biraz nefes almak, doğayla aramızdaki bağı daha da güçlendirmek için tercih edilen hem bedensel hem de ruhsal olarak rahatlama sağlayan bir aktivitedir.

Yoga deneyiminde bulunurken yoga ekipmanlarının kullanılması deneyimi daha verimli ve konforlu hale getirecektir. Zorlu yoga pozlarında sakatlık yaşama ihtimalini minimalize etmenin yanı sıra yogadan da uzaklaşmamanız için yoga ekipmanlarından destek almanız önemlidir.

 Yoga ekipmanlarının arasında en önemli ve dikkatli seçim yapılması gereken ekipman yoga matıdır. Çoğunlukla benzer görünümüne sahip olan yoga matları ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Yoga matı seçiminde dikkat etmeniz gereken faktörleri “Yoga Matı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?”  başlıklı bu yazımızda sizler için derledik.

Doğru Yoga Matı Kalınlığı Nasıl Olmalıdır?

Kaydırmaz yoga matınızın kalınlığı yoga deneyiminizi büyük ölçüde etkiler. Özellikle dizlerinize ve dirseklerinize ağırlığınızı vererek yapılan yoga pozlarında ince matlar, bu bölgelere zarar vererek sakatlanmalara sebep olabilir. Standart kaydırmaz yoga matının kalınlığı, 3,5 – 5 mm kalınlığında olmalıdır. Kalınlığı 3,5 mm’den fazla olan yoga matları yoga deneyiminizde büyük konfor sağlar. Çok ince olan matlar dizlerini ve dirseklerinize ağırlığınızı fazla verdiğiniz yoga pozlarında aşınmalara ve morarmalara yol açabilir. Ayrıca yoga deneyiminiz esnasında elleriniz terlediğinde yerdeki soğuğu çekerek üşütmenize neden olabilir.

Doğru Yoga Matı Boyutları Nasıl Olmalıdır?

Yoga matının ortalama uzunluğu 183-185cm’dir. En konforlu yoga deneyimi için matınızın boyu kendi boyunuzdan birkaç cm daha uzun olması idealdir. Yoga matının genişliği genellikle 60 cm’dir. Yoga matının uzunluğunu kendinize göre ayarlayabileceğiniz gibi genişliği de kendinize göre seçebilirsiniz. Matın boyunun ve genişliğinin size uygun olmaması konforsuz bir deneyim yaşamanıza yol açabilir.

Doğru Yoga Matı Hangi Malzemeden Yapılmalıdır?

Yoga esnasında rahatlığınız çok önemlidir. Yoga matında tercih ettiğiniz matların materyallerinin geri dönüştürülmüş ürünlerinden elde edilmesi ise doğa için önemlidir. Yoga matı satın alacağınız zaman satılan matların pek çoğu PVC’den elde edilmektedir. Kaymaz, kauçuk matlar nemi emme özelliğine sahiptir. Bu yüzden yoga esnasında elleri ya da ayakları terleyenler için ideal yoga matı seçimidir. Kaymaz kauçuk matların en önemli özelliklerinden biri ağır olmasıdır. Oldukça ağır olan bu mantar, yoga deneyiminiz esnasında ellerinizin ya da ayaklarınızın terlemesi durumunda yoga pozisyonunuzun bozulmasına engel olur.

 Kaydırmaz matlar uyguladığınız yoga stilini yakından ilgilendirir. Vinyasa yoga ya da Ashtanga yoga deneyiminde bulunacaksanız, mat seçiminde kaydırmaz özelliğine öncelik vermeniz gerekmektedir.

 Nui Yoga yoga matları ile yoga deneyiminizi daha güvenli ve verimli hale getirmektedir. Kaydırmaz yoga matı satın almak için nuiyoga.com'u ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.