nui-10-indirim.jpg (48 KB)

Tüm Yönleriyle Hormon Yogası

Tüm Yönleriyle Hormon Yogası

30 Mart 2022

Yoga kavramı günümüz dünyasında iş ve çevre gibi nedenlerden dolayı, yaşadığımız stresi hafifletmek adına yaptığımız bir meditasyondur. Yoga meditasyonun da genel amaç rahatlamaktır fakat bunun yanında bilimsel olarak, belli başlı rahatsızlara da iyi geldiği saptanmıştır. Bu rahatsızlıkların başında rahim hastalıklarına, gebeliğe ve Tiroit hastalıklarına iyi gelmektedir. Direk hormonları etkileyen bu yoga hormonsal olabilecek birçok hastalığın tedavisi niteliğindedir. Tüm bu hastalıkları tedavi eden hormon yogasını yakından tanımak için “Tüm Yönleriyle Hormon Yogası” yazımızı sizler için hazırladık. İyi Okumalar!

Hormon Yoga Terapisi Nedir?

Hormon yoga terapisinin amacı, adından da anlaşılacağı üzere hormonsal üretimi tekrardan aktifleştirmek ve hormonsal hastalıkların etkilerini azaltmaktır. Hormonlar üzerinde bu denli etki eden yoga meditasyonunu, Brezilya kökenli yoga terapisti olan Dinah Rodrigues keşfetmiştir. 63 yaşındaki yoga terapisti hormonsal sorunlarından dolayı, doktorun önermiş olduğu egzersiz pratiklerini yaparken keşfetmiştir. Bu keşfin sonucunda hormon yoga terapisi ortaya çıkmıştır. Bu yoga terapisi pratikleri; yoga hareketleri, nefes çalışmaları ve meditasyon pratiklerinden oluşmaktadır. Yapılan bu yoga terapisi sonucunda salgı bezleri, egzersiz ve nefes ile uyarılan hormonlarda hormon salgılanması ve salgılanan hormonların dengelenmesinde katkı sağlar.

Hormon yoga terapisi toplamda 40 ve 60 dakika sürmektedir. Bu süre içinde hormonlarınızı ve rahminizi etkinleştirecek bir dizi pratiklerden oluşmaktadır. Yaptığınız andan itibaren farkı hissedeceğiniz hormon yoga, hem rahip hem de hormonsal sağlığınızı olumlu yönde etkileyecektir. Hormonsal yoga terapisi pratiğini tam sonuç alana kadar düzenli olarak yapmalısınız. Aksi halde hormon yoga pratiğinden maksimum verimi elde edemeyebilirsiniz.

Hormon Yoga Terapisi Nasıl Yapılır?

Hormon yoga terapisine başlamadan önce, kıyafetinizin rahat, ter çeken ve esneme hareketlerini kolayca yapacağınız pamuklu ürünler, kayma yapmayan orta kalınlıkta bir mat seçmelisiniz. Rahat yoga yapabilmek için bir yoga minderi ve rahatlamak için ise meditasyon tütsüleri veya mumları kullanmak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ardından hormon yoga terapisi için ısınma hareketlerine geçebilirsiniz. Bu ısınma hareketleri hem vücudunuzun yoga pratiklerine daha kolay uyum sağlamasını sağlar, hem de zihinsel olarak çakralarınızı aktif bir şekilde çalıştırmanızı sağlar. Isınma hareketlerinden sonra ara vermeden hormon yoga terapisi hareketlerine geçebilirsiniz. Hareketleri yaptığınız esnada mutlaka yanınızda bir adet yoga battaniyesi bulundurun, çünkü yoga terapisinin gevşeme kısmında yatar pozisyonda sırt üstü dinleneceğiniz an, vücutta enerji akışı olacağından dolayı üşüyebilirsiniz. Hormon yoga terapisi yaparken gevşeme hareketlerinden sonra, temel Hatha yoga hareketleriyle vücudunuza enerji akışını başlatarak, zihinsel ve fiziksel farkındalığı açığa çıkarırsınız. Hatha yogadan sonra, Kundalini yogaya geçiş yaparak salgı bezlerinin yani tiroit, pankreas ve böbrek üstü bezlerinin çalışmasını aktifleştirebilirsiniz. Böylece hormonsal sorunlarınızı minimum seviyelerde tutabilirsiniz. Kapanışı ise Tibet odaklanması ve meditasyonla bitirerek, sırt üstü belli bir süre uzanın. Yanınıza aldığınız yoga battaniyesini üzerinize alarak enerji akışını hissetmeye devam edin.

Hormon Yoga Terapisini Kimler Yapabilir?

Yoga eğitimi veren ünlü eğitmen Dinah Rodrigues’e göre; saç dökülmesi sorunu yaşayan, gebe kalmada sorunlar yaşayan ve hızlı kilo alan herkesin 7’den 70’e rahatça yapabileceğini vurgulamıştır. Çünkü bu sorunu yaşayan kişilerin Hormon yogası sayesinde bu problemlerinden kurtulabileceklerini belirtmiştir. Hormonlara bu denli etki eden Hormon yoga çoğu kişi tarafından rahim yogası olarak da bilinmektedir.

Hormon Yogasının Faydaları

Temelde Hormon yogasının birçok faydaları bulunmaktadır. Hem zihinsel hem de fiziksel birçok faydası olan Hormon Yoga terapisi; rahim, tiroit, hipofiz bezlerini aktif çalıştırmak gibi pek çok sayısızca faydayı bünyesinde barındırmaktadır. Hormon yogasının faydaları şu şekildedir;

  • Hormon yoga terapisini düzenli bir şekilde yaptığınız taktirde;
  • Menopoz döneminde yaşıyor olabileceğiniz veya yaşıyor olduğunuz tüm menopoz semptomlarını hafifletir.
  • Regl öncesi dönemde yaşıyor olduğunuz PSM belirtilerini hafifletir veya tamamen geçirir.
  • Polikistik Over Sendromu yaşıyorsanız eğer tüm olası belirtileri geçirir.
  • Hipotiroid bezinin daha fazla çalışmasını sağlar.
  • İdrar tutamama, idrar kaçırma gibi rahatsızlıkları geçirir.
  • Saç derisinin kurumasını engelleyerek saç dökülmelerinin önüne geçer.
  • Kuru cilt ve sivilcelenme sorunlarında da iyi sonuçlar verir.

KW:Hormon yogası nedir? hormon yoga eğitimi, rahim yogası, Tiroit için yoga, hipofiz bezi yoga

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.