Nui pop-revizeli.jpg (72 KB)

Korona Günlerinde Yogaya Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Ekipmanlar

Korona Günlerinde Yogaya Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Ekipmanlar

06 Mayıs 2021

Covid-19 yani Corana virüs sürecinde hepimiz gönüllü olarak evde kalmak durumundayız. Kendimize daha fazla zaman ayırabileceğimiz, yeni hobiler edinerek kişisel gelişimimize katkı sağlayabileceğimiz bu süreçte hayatımızın bir parçası haline getireceğimiz aktivitelerden biri de; yoga!  Yaşam tarzınızı değiştirmek, özünüze inerek kendinizi yakından tanımak ve keşfetmek, hem bedensel hem de zihinsel olarak dinginleşmek ve rahatlamak istiyorsanız yogaya başlamaya hazırsınız. Eve kapandığımız korana virüs sürecinde “yogaya başlamak istiyorum ama hangi ekipmanlara ihtiyacım var bilmiyorum” diyorsanız, “Korona Günlerinde Yogaya Başlamak İçin İhtiyacınız Olan Ekipmanlar” başlıklı bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoga Matı

Yoga denince akla ilk gelen yoga ekipmanı konforlu ve güvenli yoga deneyimi sağlayan yoga matıdır. Korona virüs döneminde yogaya başlamayı düşünüyorsanız sahip olmanız gereken ilk yoga ekipmanı yoga matıdır.  Yoga matı satın alırken matın uygun kalınlıkta olmasına,  boyunuza uygun olmasına ve yere iyi tutunmasına dikkat etmelisiniz.

Yoga Matı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yoga matı seçiminizde dikkat etmeniz gereken ilk şey matın kalınlığıdır. Alacağınız mat çok ince olmamalıdır. İnce mat seçimi özellikle vücut ağırlığının dize ve dirseklere verildiği yoga pozlarında dirseklerinizin ve dizlerinizin zarar görmesine yol açabilir.
 • Çok kalın bir yoga matı seçerseniz, zeminden uzaklaşmanıza ve bazı pozisyonlarda mata gömülerek yapmanız gereken hareketlerinizin zorlaşmasına yol açabilir.
 • Alacağınız matın boyu, sizin boyunuzla orantılı olmalıdır. Boyunuzdan kısa olan yoga matları, yoga deneyiminizin verimsizleşmesine yol açabilir.
 • Yoga matı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus, yaptığınız yoga türüne göre mat seçimi yapmaktır. Hatha, Yin yoga yapmak için kaydırmaz özelliği olan bir mat seçmenize gerek yoktur. Vinyasya, Ashtanga gibi yoga çeşitleri yapmak istiyorsanız, seçtiğiniz matın kaydırmaz özelliğe sahip olmasına özen göstermelisiniz.
 • Matın üretildiği materyallere göre seçim yapacaksanız bizim önerimiz geri dönüştürülebilir matlar olacaktır. Doğa dostu olan bu matları tercih ederek sürdürülebilir yaşama destek olabilirsiniz.
 • En sık tercih edilen matlar arasında yer alan kaydırmaz matlar, denge ve esneklik gerektiren duruşlarda kolaylık ve konfor sağlar. Yumuşak bir yapıda olan bu matlar, güvenliğiniz için de doğru bir tercih olacaktır.
 • Yoga matlarının dokusu da en az üretildiği materyal kadar önemlidir. Hafif yükseltilmiş pürüzlü dokuların sağladığı kavrama özelliği, yoga hareketlerini yapmanızı kolaylaştırır.

Yoga Bolster

Yoga sırasında hareketleri yanlış yapmak bazen ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle vücudun desteklenmesi gereken yoga pozlarında, vücudun destekten mahrum bırakılması bedende kalıcı hasarlara yol açabilir. Dolayısıyla kapanma sürecinde yoga yapmaya başlayacak kişilerin sahip olması gereken başlıca yoga malzemelerinden biri de vücudu desteklemeye işlevi olan yoga yastıkları yani  yoga bolsterlardır. Silindir yoga minderi olarak bilinen yoga bolsterlar satın alarak zorlu yoga pozlarında ve destek gerektiren yoga hareketlerinde bedeninizi olası rahatsızlıklardan koruyabilirsiniz. Özellikle restoratif yoga pozisyonlarından iyi bir verim almanızı sağlayan bolster modelleri, gevşeme anları için de ideal bir ürün.

Yoga Kemeri

Zorlu yoga pozisyonlarının vazgeçilmez yoga malzemeleri arasında yer alan ve  yoga kayışı olarak da adlandırılan yoga kemeri, yogaya yeni başlayanların pek çok yoga pozunu yaparken kullandığı ürünlerden biridir. Yogaya başlarken yoga kemeri edinmek, fiziksel gücünüzün yetmeyeceği yoga pozisyonlarının daha kolay uygulanabilmenize yardımcı olacaktır. Yoga kemerini, ayakların altından geçirerek ya da bağlama pozisyonlarında da ellerinizi birleştirmek için kullanabilirsiniz.

Yoga Kemeri Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yoga kemeri alırken, kullanım kolaylığı sağlaması iki yanında demir kopçalar bulunan yoga kayışı satın alabilirsiniz.  Bu kopçalar,  kemerin elinizden kaymasını engelleyecek ve yoga deneyiminizi daha verimli hale getirecektir.

Yoga Zafu

Yin yoga pozisyonları özellikle başlangıç seviyesindeki kişiler için oldukça zorlayıcı hareketlerdir. Yogaya başlayan kişiler, bu pozları bilinçsizce denemeye çalışırsa sakatlık riski ile karşı karşıya kalabilir. Yeni başlayanlar için zorlayıcı olan yin yoga pozlarını yaparken yoga zafu edinmek, bedeninizi sakatlık ihtimaline karşı koruyacaktır. Yoga minderi olarak da adlandırılan yoga zafuyu, destekleyici olarak kullanabilirsiniz.

Yoga Zafu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yoga minderi seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey; kumaşının niteliğidir. Ciltle uyumlu olmayan kumaşlardan elde edilen yoga minderleri,  rahat bir yoga deneyiminin önüne geçer
 • Yumuşak kumaşlardan üretilmiş yoga zafu seçmeye özen göstermelisiniz.
 • Zafu alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör de minderin içindeki maddenin yumuşaklığıdır. Çok sert süngerli zafular canınızı yakarken;  yumuşak süngerli zafular ise bedeninizi  yeterli ölçüde desteklemeyecektir.

Yoga Çorabı

Yogaya başlamayı düşünen kişilerin sahip olması gereken bir diğer yoga malzemesi de yoga çorabıdır. İstenmeyen sakatlıklar yaşamasının önüne geçen yoga çorabı, yoga yaparken denge kurulmasına ve dengenin kurulmasına yardımcı olmaktadır. Yere sağlam basmaya da yardımcı olan yoga çoraplarının babet çorabı gibi parmakları kapalı olan çeşitlerinin yanı sıra parmakları açık olan çeşitleri mevcuttur. Yogaya başlamayı düşünüyor ve yoga çorabı almak istiyorsanız bizim size önerimiz, parmakları açık yoga çorabı olacaktır.  Yoga çorapları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için “Yoga Çorabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz

Yoga Çorabı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Yoga çorabının pamuklu bir kumaştan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü pamuklu kumaştan üretilmiş yoga çorapları terlemeyi minimuma indirecektir.
 • Yoga çorabı seçiminiz,  boğaz kısmı esnek olan çoraplardan yana olmalıdır.
 • Taban kısmında kaydırmaz silk bulunan yoga çorapları, yoga deneyiminizi daha konforlu ve daha güvenli hale getirecektir.
 • Parmak uçları açık olan yoga çorapları, özellikle Asana yoga pozisyonlarında büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Yoga Kum Torbası

Yoga kum torbası, yoga hareketlerini daha kolay yapmanıza yardımcı olacak yoga ekipmanıdır. Özellikle direnç ve denge eğitiminde fayda sağlayan yoga kum torbası, Igengar Yoga'da yoga pozisyonlarına destek olarak yararlanılır. Özellikle Supta Badhakonasana pozisyonunda ve Padmasana pozisyonunda yoga kum torbası, bacakların iki yana açılmasında kaslara yardımcı olarak kullanılır.

Yoga Kum Torbası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yoga kum torbası satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey, kum torbasının ağırlığıdır. Farklı ağırlıklarda olan kum torbaları arasından doğru ağırlığı seçmemeniz, sakatlanmanıza sebep olabilir.
 • İç astarlı ve fermuarlı kum torbaları, yıkanabilir olması sebebiyle temizliği daha kolaydır.
 • Kum torbası seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da kum torbanızın, toz tutmaz bir kumaştan üretilmiş olmasıdır.

Pandemi sürecinde başlayacağınız yoga aktivitesi için ihtiyacınız olan ekipmanların tümüne https://www.nuiyogashop.com adresinden ulaşabilirsiniz. Namaste!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.